Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tato hra je strašně hustá a drs

TITAN QUEST

TITAN QUEST

Recenze skutečně úchvatně zpracované RPG hry.

ÚVOD DO HRY

Na počátku věků prý došlo k velké válce mezi titány a bohy. Země i nebesa se otřásaly, hory se hroutily a rodily se oceány. Pevnina se rozestupovala a vznikaly kontinenty. Nakonec ale bohové své hrubé a divošské pány titány porazili. A když převzali vládu nad světem, stali se jejich oblíbenci lidé, kteří se v boji přidali na jejich stranu. Titáni zmizeli ze země, odsouzeni k životu daleko od světla slunce, měsíce i hvězd.

Ve starověkém Řecku však v jedné malé vesničce ani zdaleka nepanuje mír a klid – tento zapomenutý okraj velké civilizace okusí svou dávku chaosu, hrůzy a ničení. Věci zapomenuté a připomínané pouze v nejstarších legendách, jež snad výjimečně zahlédl osamělý pastevec koutkem oka na okraji hlubokého lesa – podivné hrozivé stvůry a příšery – zaplavují jako vlny při povodni pole a domky řeckého lidu. A ktéto vesnici se pomalu blíží znavený poutník, pokrytý prachem cesty. Cizinec, jehož osudem je stát se nadějí zbídačeného lidu.

A tím cizincem, který se právě připletl k největšímu dobrodružství a vstoupil na cestu, po které se má vydat a stát se hrdinou….jsi ty.
 
TITAN QUEST

Hra Titan Quest je okouzlující akční RPG. Kdo miloval Diablo, bude milovat Titan Quest. Ono Diablo a Titan Quest mají skutečně hodně podobného, takže kdo hrál někdy hru Diablo bude mu zcela jistě ovládací systém Titan Questu vyhovovat. V případě drobností stačí otevřít přiložený manuál a člověk si najde co potřebuje. Krátce a stručně k obsahu hry, Titan Quest je dobrodružství bojovníka na cestě starověkým Řeckem a jeho boji proti titánům a příšerám, jenž likvidují tamní lid. Cestou procházíte městy a vesničkami, setkáváte se s lidmi, kteří marně čekají na záchranu a často mají potíže, které jim můžete pomoct vyřešit za drobnou odměnu. Někdy dostanete za vedlejší úkoly, které se alespoň v mém případě neodmítají, peníze a nebo jiné bonusy či schopnosti. Ve hře Titan Quest jde o to přežít a porazit příšery, ale jde přirozeně také o vlastní osobní strategii boje a sebezdokonalování. Vývoj postavy je důležitý a přirozeně vám hodně usnadní vaši cestu za vítězstvím.

HRDINA

Na začátku hry si zvolíte pouze pohlaví svého hrdiny a barvu tuniky. Ale nemějte strach, brzy po nějaké době hraní dostanete další možnost se rozhodnout pro specializaci vaší osoby. Mistrovství se rozdělují na (válečnictví, obrana, lovectví, vražednictví, mistrovství země, mistrovství bouře, mistrovství přírody a mistrovství ducha). To pro které mistrovství se rozhodnete vám přinese do hry naprosto osobité možnosti boje, vývoje a především využívání naprosto jedinečných způsobů a užívání vlastních zbraní, dovedností a také využívání okolí. Jelikož vás čeká vývoj postavy spojený se zdokonalováním se v dovednostech a zkušenostech.

Příklad:

Zvolíte si například mistrovství země. Po nějaké době dosáhnete takové úrovně, že se naučíte používat schopnost „Moc země“, pokud použijete v boji tuto schopnost, znamená to, že vaše zbraně budou způsobovat vedle normálního zranění, také zranění ohněm. Můžete pokračovat dál a dostat se například ke schopnosti „Kamenožrout“ a přivolat si v boji na pomoc skalního elementála.

Představte si, že každé mistrovství má 20 vlastních originálních schopností a hrdina ve hře může časem pojmout ke svému mistrovství ještě jedno další mistrovství a tím získává možnost naučit se celých 40 originálních schopností či dovedností a ty následně zdokonalovat a vylepšovat. Jistě chápete, že na vás čeká opravdu veliké a pestré dobrodružství.

Přirozeně, že hrdina se zdokonaluje nejen mistrovstvím, ale také úrovní a především rozvojem vlastní osobnosti. Což je o základních hodnotách (zdraví, energie, síla, inteligence a obratnost). Všechny základní hodnoty postavy časem také vylepšujete a je pouze na vás zda budete silný barbar a nebo inteligentní mág. Vše záleží na vašem rozhodnutí a na vašem způsobu boje a strategie.

VYBAVENÍ

Pokud milujete hry, kde máte plný inventář všelijakých zbraní, zbroje, magických předmětů a především možnost vše kombinovat, vylepšovat nebo prodávat a nakupovat, Titan Quest vás nepochybně uspokojí i v této oblasti. Musím se přiznat, že asi nejvíc mě uspokojila vlastnost přednastavení dvou bojových režimů postavy. To znamená, že si v okně postavy zvolíte dvě odlišné vybavení a v boji je můžete prohodit pouze snadným stisknutím zvoleného tlačítka. Dále si můžete zvolit na levé tlačítko myši klasický úder a na pravé tlačítko jednu z vašich schopností.

Příklad:

V dálce spatříte silnějšího nepřítele, stisknete tlačítko prvního nastavení zbraní, hrdina okamžitě drží v ruce magickou hůl a začne posílat silné blesky do kožichu nepřítele. Ten se však rozhodne zaútočit a blíží se neodvratně k vám. Stisknete tlačítko a hrdina bere do rukou silnou sekeru a štít. Okamžitě nastává krvavý boj a aby toho nebylo málo stačí stisknout pravé tlačítko myši a nepřítel dostává nehezký zásah ohnivým efektem.

Kombinace správně nastavených zbraní, jejich vylepšování a prohazování zbraní na blízko a na dálku, využívání schopností při boji a strategie útoku je ve hře Titan Quest opravdovou zábavou.

Nemusím jistě připomínat, že ve městě lze zbraně a předměty prodávat a nakupovat. Bez toho by žádné RPG dnes neuspělo. Musím také pochválit vynikající řešení porovnávání zbraní. Když ukážete kurzorem na předmět v inventáři či u obchodníka, hned vedle okna o předmětu se současně ukáží okna další, kde najdete informace o tom, co máte právě na sobě či v ruce. Takže je skutečně snadné, zjistit, zda nový předmět či zbroj je lepší než to co právě používáte v boji. Což je dobré a ulehčuje to rozhodování při obchodu.

Veškeré předměty ve hře mají hned několik barev a tím úrovní – (standardní – bílý, magický – žlutý, vzácný – zelený, epický – modrý, legendární – purpurový). Tyto úrovně si myslím, také nemusím příliš rozebírat, prostě čím vzácnější tím lepší. Legendární předměty jsou skutečně unikátní a rozhodně se jich nebudete chtít zbavovat.

Musím zde také zmínit vlastnosti nalezených relikvií a amuletů. Které je skutečně radost nacházet a následně využívat. Relikvie a amulety se dají využívat k vylepšování dosavadní výzbroje či výstroje. Použitá relikvie totiž dodá vybrané věci na kterou se použije zvláštní magické bonusy. Takže případně hodně silné kladivo po použití relikvie, vám dodá při každé ráně trochu energie a nepřítele postihne spalujícím plamenem. Nebo něco podobného. Můžete relikvie využívat na své zbraně i na svoji zbroj a dosahovat tak skutečně závratných bonusů při každém útoku. Mimochodem relikvie a amulety stejného druhu se dají kombinovat zvyšovat tak ještě mnohem znatelněji schopnosti zbraní.

K vybavení bych mohl psát dlouho a dlouho a pořád bych měl co popisovat. Pokusím se jen naznačit co ve hře najdete, (nože, bodáky, sekery, palcáty, meče, kopí, magické hole, kladiva, luky, různorodé zbroje, relikvie, atd.)  Přirozeně, že budete hodně nakupovat léčivé lektvary a posilovače energie. Které v bojích potřebujete stále častěji a častěji. Takže často jsem se vracel do města pro zatraceně velkou dávku lahviček.

Také nesmím zapomenout na to, že každý předmět má určité požadavky po jeho uživateli. Je přirozené, že v počátku hry, neunesete každý meč či velkou bojovou sekeru. Neunesete ani každou zbroj. Nevyužijete každou magickou hůl atd. Je nutné sledovat hodnoty a potřeby k použití každého předmětu a podle toho pracovat na své postavě a osobnosti. Rozhodovat vždy předem, zda potřebujete více síly či inteligence, obratnosti či energie). Nic není jednoduché, ale také tím pádem nic není nudné a fádní.

POHYB

Předem prozradím, že hra je poměrně o jednosměrné a dané cestě od začátku do konce. Je však nutné mapu důkladně prohledávat k čemu vám slouží kvalitní mapa, kde je vždy dobré projít každý koutek. Někdy totiž přehlédnete důležité místo a nemusíte tak získat drahocenný předmět, nebo nesplníte vedlejší úkol, což sice nevadí na cestě k úspěšnému dokončení hry, ale zbavíte se tak dalšího dobrodružství a také případné odměny. Takže doporučuji mapu využívat a snažit se opravdu hodně pročesávat okolí. Pokud v boji dostanete takovou nakládačku, že vám jaksi nezbývá nic než útěk do města a nákup léčivých lektvarů, nemusíte se namáhat pěšky, ale stačí použít portálový kámen, který vytvoří portál a skrze něho si zvolíte do kterého města se teleportujete. Přirozeně, že můžete jen do měst, kde jste již byli. Tam nakoupíte vše potřebné a můžete se hlavním městským portálem teleportovat zpět. Což je velice praktické.

Mapa je vám skutečně velkým pomocníkem v přehledu, kudy kam, kde jsem byl a kde ještě nebyl a hlavně je na mapě označeno vše potřebné. (NPC postavy, mystikové, obchodníci, svatyně, hráč, parta, fontána, portál, úkol, zajímavá místa).

UKLÁDÁNÍ POZICE A SMRT

Rád bych zde napsal a vysvětlil, jak je řešená ve hře smrt hrdiny. Občas se vám to stane a později se vám to stane častěji – smrt. Nemusíte se však ničeho obávat. Titan Quest řeší smrt velice dobře a hrdina se vrací na místo, kde naposledy prošel okolo fontány oživení. Fontána se aktivuje tím, když projdete okolo. Když zemřete, začínáte od poslední fontány.

GRAFIKA

Co by to bylo za recenzi hry, kdybych se nevěnoval grafickému zpracování. Musím se přiznat, že grafickému zpracování nemám absolutně nic co vytknout. Je to naprostá dokonalost. Svět, hrdina, pohyby, detaily, nepřátelé a vše co ve hře naleznete, je prostě úžasné. Možnost pohybu kamery (+/-) je sice efektivní a okouzlující, když se můžete dívat na svého hrdinu doslova jako na filmovém plátně, ale v boji to rozhodně nevyužijete a na cestě také ne. Ale nedá vám to a občas si prohlídnete pěkně detailně okolí svého hrdiny, podíváte se například zvířeti, které někde stojí pěkně do očí a nebo si prohlídnete tělo některé mladé vesnické dívky. Grafika je jedním slovem nádherná.

HRATELNOST

Hratelnost je vysoká, pokud máte rádi především akční RPG není co řešit. Prostředí a atmosféra je skutečně kvalitní a především možnost pracovat s vývojem postavy je hlavním plusem v hratelnosti. Takže mohu doporučit každému válečníkovi, stratégovi v přímém boji a každému, kdo má rád veliké a fantastické dobrodružství.

SOUHRN 

Myslím že jsem to nejdůležitější o hraní Titan Questu napsal. Musím zopakovat, že hra je skutečně vyvážená a že vlastnosti, schopnosti a vývoj postavy je skutečně úžasný. Již v počátku se projeví především samotná schopnost hráče. Protože, pokud budete sledovat hru dvou hráčů, věřím, že budete svědky dvou naprosto odlišných osobností. Hráč udává směr svého hrdiny natolik, že je to skutečně jedinečný zážitek, sledovat vývoj a rozhodování se v tom, jaký hrdina bude. A to je na Titan Questu opravdu poutavé.

Děkujeme za spolupráci na recenzi společnosti CD Projekt!

Autor nebo zdroj obsahu této stránky: Jan Krumphanzl
Tuto stránku vytváří a aktualizuje: Jan Krumphanzl
Poslední aktualizace: 06.03. 2007 Starší příspěvky  < < <
Příspěvek z podstránky WORMS 3D:
je to super
anonym • 16.03. 2007 - 16:48 << RE

Příspěvek z podstránky WORMS 3D:
pekne blbe udelany
neznamy • 01.05. 2007 - 17:10 << RE

Příspěvek z podstránky TITAN QUEST:
hraju titan quest kazdi den 3 hodiny protoze mne prejelo auto a nemuzu chodit a muzu rits ze je to bomba hra kterou si kazdy obliby je si tu je nejakej milovnik tak mi napis na email ktery je -titanquest@email.cz rad bych si s nekim popovidal a dal bych mu skyp nebo icq
seuxus04.11. 2007 - 18:43 << RE

Příspěvek z podstránky WORMS 3D:
kde bych si tu hru mohla zahrat?
kočička13.12. 2007 - 19:02 << RE

Příspěvek z podstránky TITAN QUEST:
Nemůžu porazit Typhon na olimpu prosím poraďte,děkuju.Jinak bomba hra.
Martin02.03. 2008 - 15:02 << RE


• Celkový počet příspěvků: 5 - zobrazuje se 12 nejnovějších >> Všechny příspěvky

<><>
Text odesílané zprávy:
autor zprávy
(jméno nebo přezdívka)
e-mail pro odpovědi


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář